Dlaczego kamera 360 jest lepsza na wyprawę?

insta360

Czemu GoPro Hero nie wystarczy?

Podczas wypraw bardzo ważne jest ile waży Twój bagaż. Im więcej zabierzesz na wyprawę, tym będzie Ci ciężej. Z tego też powodu na ostatnich wyprawach nie zabierałem lustrzanki, czy teraz bezlusterkowca. Oczywiście, jeśli priorytetem dla Ciebie jest jakość nagrania, wtedy bezapelacyjnie zabierz większy aparat z obiektywem lub kilkoma.

Dolomity – Lustrzanka Canon

Druga rzecz, to dostępność kamery. Podczas wyprawy na Zugspitze zostawiłem Canona 60D w samochodzie i nagrywałem tylko telefonem. Przy zejściu dorwała nas burza. Nie nagrałem tego, bo telefon nie był wodoodporny. Po powrocie kupiłem GoPro Hero 4. Mała poręczna kamerka, którą mogłem mieć zawsze w zasięgu ręki. Możliwość mocowania w różnych miejscach też była rewelacyjna. W dodatkowej obudowie była też wodoodporna. Nie było jednak stabilizacji. Dokupiłem gimbal, ale to na wyprawach mija się celem. Dodatkowy ciężar do zabrania. Trzeba chwilę stracić, żeby zamontować na nim GoPro. Potem wyszły kolejne wersje GoPro. Jakość obrazu nie została poprawiona znacznie w porównaniu do mojej wersji. Producent nadal używa tego samego procesora. Dodał natomiast świetną stabilizację HyperSmooth. Byłem zdecydowany na zakup GoPro Hero 9 lub 8, ale postanowiłem jeszcze sprawdzić jak obecnie wygląda sytuacja z kamerami 360.

Insta360 r One vs GoPro MAX

Insta360 ONE R Promo

Naturalnie rozpocząłem od GoPro MAX. Niby wszystko ok, ale… Wydała mi się ona mało poręczna i droga. Najbardziej jednak obawiałem się znacznej utraty jakości po edycji i konwersji materiału 360 do standardowego. Kamera nagrywa w 5,6k, ale cały sferyczny obraz. Po wycięciu interesującego Cię fragmentu, rozdzielczość z wiadmoch powodów spada. Wtedy przypomniałem sobie o rozwiązaniu firmy Insa360. Stworzyli Oni modułową kamerę Insta360 ONE R. Jej zaletą jest właśnie ta budowa. W wersji Twin Edition poza modułem 360 dostajesz standardowy moduł 4K. Możesz więc w zależności, czego potrzebujesz, nagrywać 360 lub standardowo. Jest też moduł 1-Inch z jednocalową matrycą marki Leica. Dzięki niemu otrzymujesz lepszy obraz zwłaszcza w gorszych warunkach oświetleniowych. Jednak cenowo kamera z wszystkimi modułami nie jest już tak opłacalna.

ParametryGoPro MAX
GoPro MAX
insta360
Insta360 ONE R
Rozdzielczość video360 Moduł:
5.6K 30fps
HERO Mode:
1440p 60fps/ 1080p 60fps
360 Moduł:
5.7K 30fps, 24fps, 25fps
4K 50fps, 30fps
3K 100fps
4K Moduł:
4K 60fps, 30fps
1080p 120fps, 200fps
Maksymalny przesył danych78Mbps (1440)100Mbps
Kodek i formatMP4 (H.264/AVC), MP4 (H.265/HEVC)
MOV – profil płaski Protune
MP4 (H.264/AVC), MP4 (H.265/HEVC)
MP4 – obsługa HDR i LOG
Opcje videoTime Warp, Time Lapse, HyperSmooth,
SlowMotion
HDR video, Timelapse, TimeShift,
Bullet Time, FlowState, SlowMotion
ZdjęciaJPG*JPG, RAW (dng)
Opcje zdjęćStandard, HDR, Burst, Interval,
Night Shot
Standard, Interval, Power Panorama
WodoodpornośćTakTak* – w klatce
Audio6 mikrofonów2 mikrofony
*Mogą pojawić się nowe opcje za sprawą aktualizacji firmware i oprogramowania.
GoPro MAX Promo

Jak widać z powyższej tabeli, Insta360 ONE R ma pewnie przewagi nad GoPro MAX. Największym natomiast mankamentem kamerki Insta360 jest zdecydowanie gorsza jakość audio. Liczę, że przy którejś aktualizacji zostanie to poprawione. Dużą zaletą jest za to mnogość gotowych szablonów w aplikacji na telefon Insta360. Wystarczy wybrać nagrane filmy, przyciąć, a resztę zrobi oprogramowanie. Najlepsze jest to, że cały proces dzieje się w kamerce. Gotowy film możesz pobrać na telefon i udostępnić na platformach społecznościowych. Nie potrzebujesz nawet komputera.

Zalety 360 podczas wypraw!

Zdjęcia 360 (TimeLapse)

Źródło: https://www.insta360.com/

Ok. Wszystko fajnie, ale czemu kamera 360 jest lepszym wyborem na wyprawy? Powodów jest według mnie kilka. Zacznę od zdjęć. Często jakość samych zdjęć będzie lepsza, kiedy zrobisz je smartfonem z dobrym aparatem. Jednak TimeLapse w 360 stopniach daje dodatkowe możliwości. W normalnych warunkach masz statyczny film. Możesz oczywiście dodać ruch w postprodukcji. Ewentualnie zabrać ze sobą slider z silniczkiem 😉 Dzięki zdjęciom 360 możesz poruszać kamerą w każdym kierunku i niczego nie pominiesz. Możesz np. podążać za księżycem, lub nawet drogą mleczną. Możesz zrobić ruch panoramiczny pokazujący np. góry i na końcu Twój namiot. Jest nawet specjalny tryb Starlapse do robienia nocnych zdjęć. Samo zdjęcie 360 ze szczytu, lub innego ciekawego miejsca daje możliwość rozejrzenia się we wszystkich kierunkach.

Filmy 360

Druga zaletą, trochę podobną do zdjęć 360, jest nagranie w 360. Mając zamontowaną kamerę na kierownicy roweru możesz na etapie postprodukcji wybrać, co ma być na ekranie. Sama droga? Może przejście z drogi na innego rowerzystę, a potem na Ciebie samego? Wszystko zależy od Ciebie. Masz przecież nagrane wszystko. Niczego nie pominiesz. No chyba że sam coś zasłonisz. Możesz też film zostawić w wersji 360 i taki umieścić na YouTube. Wówczas oglądający staje się operatorem i wybiera, co go interesuje. Takie rozwiązanie pozwala na zrobienie „ujęć” z kilku kątów nie ruszając samej kamery.

Śledzenie obiektów

Kamera 360 umieszczona w jednym miejscu nagra Ciebie chodzącego i opowiadającego o czymś. Nie musisz już pilnować, żeby pozostawać w widoku kamery. Insta360 ma możliwość śledzenia przemieszczających się obiektów, podobnie jak robią to drony DJI.

Niesamowite możliwości aplikacji

Kolejnym plusem jest mnogość szablonów do nagrywania zaimplementowanych w aplikacji na telefon. Aplikacja podpowiada jak nagrać materiał i potem jak go obrobić. Algorytmy sztucznej inteligencji mogą nawet wyręczyć mniej doświadczonych. Można tu wspomnieć o Bullet Time, Time Shift, Time Flip, Stop Motion itd. Materiał jest obrabiany bezpośrednio przez kamerę, a Ty pobierasz już zrobiony klip. Producent wraz z kolejną aktualizacją dodaje nowe opcje. Ostatnio dodał opcje nagrania pozwalającego na np. przelecenie przez wnętrze samochodu.

Stabilizacja

Źródło: https://www.insta360.com/

Rewelacyjna stabilizacja obrazu. Tu nie ma problemu z obcinaniem krawędzi. Nagranie jest sferyczne więc nie ma krawędzi 😉 Do edycji nagranych materiałów możesz użyć aplikacji w telefonie, programu Producenta na komputer, lub jeśli składasz w Adobe Premiere, możesz dzięki plugin’om zrobić to bezpośrednio w tym kombajnie do montażu.

Niewidoczny kijek sefie

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o jednej bardzo świetnej właściwości kamery 360. Mam na myśli niewidoczny kij (Invisible selfie stick). Oznacza to, że wszystko, co znajduje się pomiędzy obiema soczewkami kamery znika z obrazu podczas sklejania. Możesz więc umieścić kamerę na długim kiju i symulować ujęcia z drona. Nigdy więcej nagranej wyciągniętej ręki (jeśli nagrasz ze specjalnego kijka.

Film pokazujący omówione tematy

Aktualne ceny

  1. Insta360 One R Allegro
  2. Insta360 One R Ceneo
  3. Insta360 One R Akcesoria
  4. GoPro MAX Allegro
  5. GoPro MAX Ceneo
  6. GoPro MAX Akcesoria

Ostatnie wpisy

Ostatnie wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *